Vietvārdu diena Gaiķu pagastā

12.11.2020
Pasākumi
Vietvārdi
Information prepared by
Vita Strautniece

Šā gada 20. oktobrī, kā tas jau ierasts pēdējos gados, Latvijā atkal notika Vietvārdu diena, ko rīko Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūts sadarbībā ar kādu vietējo pašvaldību un Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru.

Šoreiz vietvārdi tika pagodināti Gaiķu pagastā. Satiķos, Gaiķu Tautas namā bija pulcējušies vietējie ļaudis un atbraucēji no Rīgas. Dalībnieki noklausījas Latvijas Universitātes un Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras speciālistu priekšlasījumus - prezentācijas par vietvārdiem filologa un ģeogrāfa skatījumā. Tad sākās aizraujoša viktorīna “Toponīmiskās mīklas”, kur vajadzēja gan atpazīt vietas, gan vārdus, gan vietvārdu pētniekus, gan arī uzminēt, kuri no Gaiķu pagasta māju vārdiem ir Latvijā unikāli. Izrādījās, ka tādi, saskaņā ar Adrešu registra datiem pašlaik ir divdesmit pieci, no kuriem paši neparastākie ir Dūmaiši, Dzīvkalni, Judrenieki, Kortiņi, Kreceri, Mildavas, Rīkuti, Tabas un Vailes. Pēc neliela atpūtas brīža sekoja praktiskie darbi Gaiķu pagasta vietvārdu pierakstīšanā, pārbaudīšanā un atzīmēšānā uz kartēm. Katrs interesents sev varēja izgatavot arī nozīmīti ar kādu Gaiķu vietvārdu. Vietvārdu dienas noslēgumā muzicēja un pārdomās par izloksnēm un vietvārdiem dalījās Kārlis Kazāks.

Lieliski organizētā pasākuma dalībnieki bija ļoti atsaucīgi un ieinteresēti. Vietvārdu vākšana šai pagastā tiek veikta arī īpaša, Brocēnu pašvaldības atbalstīta, projekta ietvaros, to vada Inese Gulbe-Rodionova, darbojoties kopā ar abām pagasta bibliotekārēm. Latviešu valodas institūts un Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra ieguva savām profesionālajām jomām noderīgus datus, kuri tagad tiek apstrādāti.