Veikti augstas precizitātes gravimetriskie novērojumi Latvijas jūras telpā

12.07.2023
Ģeodēzija
Information prepared by
Ģeodēzijas departamenta direktors Ivars Liepiņš

logo 1

 

logo2

 

 

   

 

Laika posmā no 2023. gada 19. aprīļa līdz 15. jūnijam, Latvijas jūras telpā, ciešā sadarbība starp Zviedrijas Zemes dienestu (Lantmäteriet), Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru (Aģentūra) un Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku Patruļkuģu eskadriļu veikti unikāli un pārredzamā nākotnē neatkārtojami gravimetriskie novērojumi. 

Gravimetriskie novērojumi notika Eiropas Strukturālo un investīciju fondu mērķa “Eiropas teritoriālā sadarbība” - jeb Interreg Baltijas jūras reģiona projekta “BalMarGrav” ietvaros. Sīkāka informācija par šo projektu pieejama https://interreg-baltic.eu/project/balmargrav

Lantmäteriet kolēģu laipni aizlienētais jūras gravimetrs ZLS D13 sešas nedēļas atradās uz patruļkuģa P-09 “Rēzekne” un Aģentūras Ģeodēzijas departamenta speciālisti ar šo iekārtu veica pirmos jūras gravimetriskos novērojumus Latvijas Republikas pastāvēšanas laikā. 

Veikto novērojumu apjoms ir ievērojams un ļaus nodrošināt ekvivalentu gravimetrisko datu pārklājumu jūrā un uz sauszemes.

Pašlaik Aģentūra veido iegūto gravimetrisko novērojumu datu sasaisti ar sauszemes datiem Latvijas jūras piekrastes ostās, Lantmäteriet kolēģi veic datu apstrādi. Pirmreizējie rezultāti norāda uz gravimetrisko novērojumu augsto precizitāti, kas ļaus precizēt ģeoīdu virs jūras, nodrošināt vienotu augstumu sistēmu gan sauszemē, gan jūrā, kā arī kalpos Latvijas krasta aizsardzības funkcijām.

Aģentūras vadība 2023. gada 7. jūlijā pateicās Jūras spēku vadībai, patruļkuģa P-09 “Rēzekne” komandai par sapratni, izturību un lieliski veikto darbu jūras gravimetrisko novērojumu nodrošināšanā.

izpilde

Laika posmā no 2023. gada 19. aprīļa līdz 15. jūnijam veikto jūras gravimetrisko novērojumu maršruti