Rīgas līcis un Irbes šaurums - precizēti nosaukumi

13.07.2022
Vietvārdi
Information prepared by
Vita Strautniece

Baltijas jūras līča un jūras šauruma nosaukumus turpmāk lietosim īsākā formā: Rīgas līcis (nevis Rīgas jūras līcis) un Irbes šaurums (nevis Irbes jūras šaurums) — atbilstoši Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas 28.06.2022. lēmumam Nr. 1-15.1/1.

Jautājums par abu šo nosaukumu lietošanu tika izskatīts Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas Vietvārdu apakškomisijas 28.06.2022. sēdē, piedaloties arī LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes, Latvijas Jūras administrācijas Hidrogrāfijas dienesta, karšu izdevniecības ”Jāņa Sēta”, grāmatu apgāda “Zvaigzne ABC” un Latvijas Hidroekoloģijas institūta pārstāvjiem un uzklausot viņu viedokļus. Nosaukumu varianti Rīgas līcis un Irbes šaurums jau ilgākā laika periodā tiek plaši lietoti gan zinātniskajā un mācību, gan populārajā literatūrā, t.sk. enciklopēdiskos izdevumos, bet LĢIA kartēs un Vietvārdu datubāzē, tāpat kā Hidrogrāfijas dienesta sagatavotajās kartēs, līdz šim tika lietoti garākie varianti: Rīgas jūras līcis un Irbes jūras šaurums. Tāpat arī karšu izdevniecības “Jāņa Sēta” kartēs (kā vienīgie šāda veida nosaukumi, kas satur vārdu “jūras”).

Karšu izdevēji uz jaunajiem nosaukumu variantiem var pāriet pakāpeniski līdz ar karšu atjaunošanu. Vietvārdu datubāzē nosaukumi jau ir precizēti. LĢIA sagatavotajās kartēs un karšu pārlūkos tas notiks pakāpeniski.

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas Vietvārdu apakškomisijas lēmums publiski pieejams šeit:

https://www.vestnesis.lv/op/2022/124.8

https://likumi.lv/ta/id/333613-par-dazu-geografisko-nosaukumu-formas-precizesanu

Jautājumu gadījumā var griezties arī Valsts valodas centrā.