24. Baltijas militārās ģeogrāfijas un meteoroloģijas konference Rīgā

09.12.2019
Pasākumi
Kartogrāfija
Information prepared by
Valdis Bērziņš

Šā gada 5. un 6. decembrī Rīgā notika jau 24. Baltijas militārās ģeogrāfijas un meteoroloģijas konference, kurā piedalījās vairāk nekā 70 militārās ģeogrāfijas un meteoroloģijas eksperti no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, ASV, Lielbritānijas, Kanādas, Vācijas, Zviedrijas, Polijas un citām partnervalstīm. Šāda konference rotācijas kārtībā, vienu reizi gadā tiek rīkota kādā no Baltijas valstīm – Igaunijā, Latvijā vai Lietuvā.

Konferenci atklāja Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Staķis, kurš uzsvēra, ka pēdējā laikā, pieaugot NATO spēku klātbūtnei Latvijā, ir pieaudzis pieprasījums pēc militāro karšu un meteoroloģisko produktu ražošanas Latvijā un to, ka šo produktu attīstīšanā lielu ieguldījumu ir devusi Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra. Savukārt Ģeotelpiskās informācijas aģentūras direktors pulkvedis Mārtiņš Liberts savā uzrunā uzsvēra, ka šī konference laika gaitā ir kļuvusi par vērienīgu starptautisku pasākumu un veiksmīgu platformu informācijas apmaiņā, kā arī to, ka šogad Latvijas militārās kartogrāfijas nozarei tāpat kā Latvijas armijai aprit simts gadi, jo līdz ar Latvijas armijas štābu 1919. gadā tika izveidota arī pirmā kartogrāfijas nodaļa. 

24. Baltijas valstu militārās ģeogrāfijas un meteoroloģijas konferences darbs vienlaikus noritēja divās paralēlās - militārās ģeogrāfijas un militārās meteoroloģijas sesijās. 

Militārās ģeogrāfijas sesijā Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra, Lietuvas Militārās kartogrāfijas centrs un Igaunijas nacionālo bruņotie spēku Ģeogrāfijas grupa informēja par saviem sasniegumiem militārās kartēšanas jomā. Citi ārvalstu viesi informēja par ģeotelpiskās informācijas atbalstu NATO operācijās, jauniem starptautiskiem projektiem ģeotelpiskās informācijas sagatavošanā. Konferencē daudz tika runāts par moderno tālizpētes tehnoloģiju iespējām augstas detalizācijas 3-dimensiju datu ieguvē un izmantošanā. 

Savukārt meteoroloģijas sesijas dalībnieki apsprieda jaunākās tehnoloģijas, kas nepieciešamas meteoroloģiskās informācijas nodrošinājumam militārajās mācībās un ikdienas uzdevumu izpildē. Tāpat tika pārrunāta Baltijas valstu sadarbība militārās meteoroloģijas jomā un šīs informācijas apmaiņa ar NATO komandstruktūrām.

24. Baltijas valstu militārās ģeogrāfijas un meteoroloģijas konferenci rīkoja Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru.