Ēnu diena Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūrā

04/13/2023 - 09:50
Pasākumi
Kartogrāfija
Tālizpēte
Information prepared by
Andris Zelmanis, LĢIA Kartogrāfijas departamenta direktors

2023. gada 5. aprīlī visā Latvijā norisinājās “Ēnu diena” un tās ietvaros Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūrā (LĢIA) Rīgā viesojās 9 skolēni, kas “ēnoja” 4 amatus, tostarp, Kartogrāfijas departamenta kartogrāfa un kartogrāfijas inženiera amatu, kā arī Tālizpētes nodaļas fotogrammetrista un fotogrammetrijas inženiera amatu.

Rīgā "ēnot" Kartogrāfijas departamenta kartogrāfijas amatus ieradās 3 skolēni: Oskars Statkevičs no Ziemeļvalstu ģimnāzijas 8. klases, Mārtiņš Zuļģis no Rīgas Imantas vidusskolas 4. klases un Roberts Rogovskis no Rīgas 84. vidusskolas 8. klases.

Kartogrāfijas departamenta direktors A.Zelmanis zinātkāros apmeklētājus iepazīstināja ar Aģentūras un sava departamenta darbu, uzdevumiem un ražotajām kartēm. Notika ekskursija pa LĢIA struktūrvienībām, kur skolēni vēroja kartogrāfu, fotogrammetristu un toponīmiķu darba procesus, darba vidi un tehnisko nodrošinājumu. Bija arī ekskursija uz LĢIA tipogrāfiju, kur notiek karšu poligrāfiska iespiešana.

Skolēni uzzināja daudz interesanta un iepriekš nedzirdēta par ģeodēziju, kartogrāfiju un dažāda veida kartēm. Tas raisīja virkni jautājumu, saņemot speciālistu atbildes un profesionālus skaidrojumus. Atvadoties, "ēnotājiem" tika uzdāvinātas prezentāciju kartes un LĢIA sienas kalendārs.

Tālizpētes nodaļā “Ēnu dienā”  ieradās 6 skolēni: Helēna Eleonora Klova no  Mārupes Valsts ģimnāzijas 7. klases, Amanda Adamoviča no Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas 8. klases, Marts Poreiters no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 8.c klases, Miroslavs Purnis no Ozolnieku vidusskolas 4.klases, Džonatans Levics no Ulbrokas viduskolas 5b klases un Gusts Pastars no Rīgas Angļu ģimnāzijas 5. klases.

Tā kā lielāko daļu skolēnu interesēja kā tiek veikta dažādu datu ieguve no gaisa izmantojot lidmašīnas, helikopterus un dronus, Tālizpētes nodaļas Ortofoto daļas un Augstumu modeļu daļas darbinieki viņiem izskaidroja un demonstrēja kā dati tiek iegūti. Tālāk tika paradīti dažādi datu apstrādes procesi un kādus produktus mēs beigās iegūstām. Lielāko interesi izraisīja Digitālie virsmas un reljefa modeļi, kas iegūti no lāzerskenēšanas datiem, kur katram skolēnam bija iespēja apskatīt savas skolas apkārtni piefiksējot daudz jaunu lietu, ko viņi iepriekš nebija pamanījuši. 

Noslēguma daļā apmeklētājiem tika demonstrēti Tālizpētes nodaļā pieejamie droni, tika izskaidrotas to uzbūves īpatnības un atšķirības. Papildus tika veikts demonstrējuma lidojums Aģentūras pagalmā ar Parrot ANAFI dronu, kura laikā tika paradītas tā manevrēšanas spējas un iespējas uzņemt fotogrāfijas no dažādiem augstumiem un leņķiem.Visiem dalībniekiem vēlāk tika izsūtītas bildes piemiņai.

Ēnu dienas dalībnieki