LĢIA saņem kultūras balvu "Boņuks" par Nautrēnu pagasta vietvārdu kartes izstrādi latgaliski

03/08/2023 - 16:20
Pasākumi
Kartogrāfija
Vietvārdi
Information prepared by
Andra Zubko-Melne

Latgales vēstniecībā GORS, 4. marta vakarā notika svinīgā Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” pasniegšanas ceremonija, kur tika godināti desmit balvas ieguvēji – spilgtākie un nozīmīgākie notikumi un personības 2022. gadā.

Arī Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra (LĢIA) ir ieguldījusi darbu, veicinot latgaliskās kultūrvides saglabāšanu. 

2022. gadā LĢIA ir tapis pasūtījuma darbs sadarbībā ar Rēzeknes novada Nautrēnu pagastu un izgatavota informatīvā karte latgaliešu valodā, kas ieguva vienu no desmit Latgaliešu kultūras gada balvām “Boņuks”.

Karti digitāli sagatavoja LĢIA Kartogrāfijas departamenta Austrumu nodaļas darbinieki pēc Rēzeknes novada Nautrēnu pagasta pasūtījuma, un karte tapusi Rēzeknes novada pašvaldības Latgaliskās identitātes atbalsta programmas ietvaros. Kartes pamatnē izmantots ortofoto un digitālais reljefa modelis, pievienojot valsts un pašvaldības ceļu tīklu, ūdenstilpes, ūdensteces un viensētas.

Karte papildināta ar vietvārdiem latgaliešu valodā – ciemu nosaukumiem un mikrotoponīmiem, kas vairākās paaudzēs ir kalpojuši kā vietējie ģeogrāfiskie orientieri. 

Latgaliešu kultūras gada balvas žūrija ir novērtējusi, ka Nautrēnu pagasta vietvārdu karte latgaliešu valodā, kas uzstādīta Rogovkas ciema centrā, ir unikāls mutvārdu vēstures materiāls, kur iekļauti no paaudzes paaudzē nodoti un saglabāti aptuveni 920 vietvārdi. Līdz šim tas ir vienīgais šāda veida materiāls visā Latvijā.

Video par balvas saņēmēju: https://ej.uz/bonukskarte