Aktualitātes|Par mums|Darbības jomas|Normatīvie akti|Pakalpojumi|Publikācijas|INSPIRE|Sadarbība|ES projekti
Resursi un rīki
Iepirkumi
Vakances
Kontaktinformācija
Saites
Amatpersonu atalgojuma datu bāze
Video galerija
Tavai drošībai
Īpašumi
Saistītās iestādes
Latvijas Kara muzejs
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs
Jaunsardzes un informācijas centrs
Militārās izlūkošanas un drošības dienests
Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija
Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra > Aktualitātes > Eksonīmu darba grupa- pirmoreiz Rīgā
Eksonīmu darba grupa- pirmoreiz Rīgā

Septembra otrajā pusē Latvijā notiks vēl nebijis pasākums – Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģeogrāfisko nosaukumu ekspertu grupas (UNGEGN) Eksonīmu darba grupas 21. sanāksme, ko organizē Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra sadarbībā ar Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūtu.

Kas ir  eksonīms? Eksonīms ir tāds vietas nosaukums jeb vietvārds svešvalodā, kas rakstībā vai izrunā atšķiras no šī paša ģeogrāfiskā objekta nosaukuma vietējā valodā. Eksonīma pretstats ir endonīms – ģeogrāfiskā objekta nosaukums vietējā valodā. Piemēram, igauņi savā valodā savu valsti sauc – Eesti (tas ir endonīms).Mēs šo valsti latviešu valodā saucam pavisam citādi – Igaunija (tas ir eksonīms).

Eksonīmi parasti izveidojas ievērojamiem, starptautiski pazīstamiem objektiem un tiem var but pat visai sena un interesanta vēsture.

Raugoties ļoti pragmatiski, eksonīmi ir traucēklis starptautiskajā saziņā, jo nosaukumu atšķirības dažādās valodās apgrūtina attiecīgā ģeogrāfiskā objekta nekļūdīgu un ātru atpazīšanu. Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģeogrāfisko nosaukumu standartizācijas konferencēs ir sagatavota virkne ieteikumu eksonīmu skaita ātrai un radikālai samazināšanai, tos aizstājot ar endonīmiem. Konstatējot, ka šāds uzdevums nav paveicams ātri un vienkārši, 2002. gadā tika izveidota UNGEGN Eksonīmu darba grupa. Tās sanāksmes un semināri notiek ik gadu, pulcējot dalībniekus no dažādām valstīm, lai apspriestu un risinātu eksonīmu problemātiku.

Sanāksmei Rīgā ir reģistrējušies  34 dalībnieki no 16  valstīm Eiropā, Āzijā un Amerikā. 24.–25. septembrī Rīgā – Zinātņu Akadēmijā un Kara muzejā notiks sanāksme-seminārs, bet  26. septembrī – izbraukums uz Cēsīm.

 

Informāciju sagatavoja:
Vita Strautniece
LĢIA Ģeodēzijas un kartogrāfijas departamenta
Kartogrāfijas nodaļas Toponīmikas laboratorijas vadītāja
+371 29449690

Aktuālās saites
© Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra 2007