Aktualitātes|Par mums|Darbības jomas|Normatīvie akti|Pakalpojumi|Publikācijas|INSPIRE|Sadarbība|ES projekti
Resursi un rīki
Iepirkumi
Amatpersonu atalgojuma datu bāze
Vakances
Oficiāla vēstule
Kontaktinformācija
Saites
Video galerija
Tavai drošībai
Saistītās iestādes
Latvijas Kara muzejs
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs
Jaunsardzes un informācijas centrs
Militārās izlūkošanas un drošības dienests
Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija
Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra > Aktualitātes > "Ēnošana" LĢIA Rīgā un reģionālajās nodaļās
"Ēnošana" LĢIA Rīgā un reģionālajās nodaļās

"Ēnot" Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūrā Rīgā ieradās 11 skolēni no visas Latvijas. Sekojot nu jau ilggadējai tradīcijai, "Ēnu dienas" pirmajā daļā Ģeodēzijas un kartogrāfijas departamenta direktors Andris Zelmanis pasākuma dalībniekus iepazīstināja ar Aģentūras un sava departamenta darbu, uzdevumiem un produktiem.

Skolēni uzzināja daudz interesanta un iepriekš nedzirdēta par ģeodēziju, kartogrāfiju un dažāda veida kartēm. Tas raisīja daudz jautājumu, saņemot speciālistu atbildes un profesionālus skaidrojumus. Pēc ekskursijas ģeodēzistu un kartogrāfu darba telpās "ēnotājiem" tika uzdāvinātas prezentāciju kartes.

"Ēnu dienas" otrajā daļā skolēni sadalījās 3 grupās. ĢKD direktoram A.Zelmanim sekoja 4 "ēnas": Anastasija Kovaļova no Rīgas Teikas vidusskolas 11. klases, Kārlis Geistards no Grobiņas ģimnāzijas 10. klases, Samanta Iļjašova no Ziemeļvalstu ģimnāzijas 7. klases un Jurijs Topraks no Jaunogres vidusskolas 7. klases. Skolēni iepazinās ar direktora ikdienas darba procesu, departamenta vadības specifiku, problēmām un to risinājumiem.

Fotogrammetrijas daļas vadītājam Pēterim Pētersonam arī bija 4 "ēnas": Agita Matule no Balvu Valsts ģimnāzijas 11. klases; Nora Gāgane no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 12. klases; Sanita Ceirule no Tukuma 2. vidusskolas 12. klases un Mareks Korns no Tukuma 2. vidusskolas 11. klases.

 

Skolēni iepazinās ar fotogrammetrijas daļas uzdevumiem un varēja praktiski iejusties fotogrammetrista darba vidē

Toponīmikas laboratorijas vadītāju Vitu Strautnieci "ēnoja" Lāsma Mičerevska, Rīgas 94. vidusskolas 11. klases skolniece, Tīna Šipkēvica, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 11. klases skolniece un Linards Hugo Rožkalns, Rīgas Kultūru vidusskolas 6. klases skolnieks.

Lāsmu un Linardu interesē ģeogrāfija, bet Tīna izstrādā skolēnu zinātniski pētniecisko darbu par valodnieka, arī vietvārdu vācēja un pētnieka, Jāņa Endzelīna darbību. Vita Strautniece "ēnas" iepazīstināja ar LĢIA Toponīmikas laboratorijas darbu vietvārdu jomā. Tīna un Lāsma izmēģināja ne vien informācijas meklēšanu Vietvārdu datubāzē un tās skatīšanu LĢIA Karšu pārlūkā, bet arī datu rediģēšanu. Visi trīs noklausījās leksikogrāfes Otīlijas Kovaļevskas stāstījumu par dažādiem lietišķās toponīmikas pētījumiem, kā arī rakstītiem un kartogrāfiskiem vietvārdu datu avotiem.

LĢIA Dienvidu nodaļas Daugavpils birojā no plkst. 10.00 - 15.30 apmeklēja 4 "ēnas": Artūrs Gibovskis no Daugavpils 15. vidusskolas 10. klases "ēnoja" nodaļas vadītāju Dmitriju Timofejenko, Zita Stupina un Darja Lucina no Ilūkstes 1.vidusskolas 8. klases vēroja kartogrāfijas inženieri Andri Rāznu, bet Edvīns Kečins no Daugavpils Krievu vidusskolas - liceja 12. klases sekoja ģeoinformātikas inženiera Aleksandra Petjko darbam.
"Ēnu dienas" sākumā notika ekskursija biroja telpās, iepazīstinot ar darbiniekiem un viņu amata pienākumiem.

Dienvidu nodaļas Jēkabpils birojā no plkst. 8.30 - 12.30 nodaļas vadītāja vietnieci, kartogrāfijas inženieri Gundu Cērmūkšu  "ēnoja" Jēkabpils novada Zasas vidusskolas 10. klases skolnieks Arvis Ziemelis. Viņu iepazīstināja gan ar biroja darbiniekiem un to pienākumiem, gan LĢIA galvenajiem uzdevumiem un produktiem. Tika demonstrēts Karšu pārlūks un Aģentūras publiskās datu bāzes.

Arvi interesēja kartogrāfu darbam nepieciešamā tehnika un aprīkojums

Arvis "iemēģināja roku" kartogrāfa darbā - karšu kamerālajā dešifrēšanā programmas Bentley Map vidē. Ortofotokartē tika atpazīti dažādi objekti un attēloti kartē

LĢIA Austrumu nodaļas Valmieras birojā viesojās trīs "ēnas": Aivars Makstenieks no Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas 10. klases, Rihards Ceriņš no Smiltenes Centra visusskolas 11. klases un Luīze Strada no Mazsalacas vidusskolas 6. klases.

Visi "ēnotāji", cenšoties iejusties kartogrāfa darbā, iepazinās ar topogrāfiskās kartes mērogā 1:10 000 sagatavošanas un aktualizēšanas procesu, kā arī ar topogrāfisko plānu mērogā 1:2 000 ražošanu

Skolēni izmēģināja karšu kamerālo dešifrēšanu, izmantojot Bentley Map un ArcGis programmas. Bija iespēja atpazīt ortofotokartē un uzzīmēt savu mājvietu un citus objektus


Skolēni iepazīstas ar lauku darbu specifiku

"Ēnas" tikai aizvestas arī Valmieras teritorijas lauku apsekošanas darbos, lai atrastu un salīdzinātu objektus kartē un dabā. Izmantojot GPS, notika ceļa uzmērīšana. Skolēni bija ieinteresēti, ļoti atsaucīgi un zinātkāri.

Visi LĢIA "ēnotāji" saņēma apliecinājumu par piedalīšanos "Ēnu dienā".

 

Informāciju sagatavoja:
Vilnis Meliņš
LĢIA sabiedrisko attiecību speciālists
Mob. tālr. 28 624 988
E-pasts vilnis.melins[at]lgia.gov.lv

Aktuālās saites
© Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra 2007